Slavonic Jazz Meetings


SŁOWIAŃSKIE SPOTKANIA Z MUZYKĄ

Ideą tego festiwalu jest przybliżenie polskim słuchaczom muzyki jazzowej, etno-jazzowej i etnicznej, którą grają nasi słowiańscy i bałkańscy sąsiedzi, łączenie naszych kultur poprzez wspólne projekty muzyków polskich i wschodnich z naciskiem na prezentacje muzyków z regonu śląskiego oraz prezentacje na rynku wschodnim polskich artystów , tj. muzyków, fotografów, malarzy i innych.

Pierwszy z koncertów ( jeszcze nie w ramach festiwalu) odbył się w grudniu 2007 roku. Przyjechał wtedy do Polski na 2 koncerty słowacko- mołdawski zespół PaCoRa Trio, który podbił polską publiczność swoją muzyką.
Kolejny ich występ w ramach Świętokrzyskiej Wiosny Jazzowej w Kielcach utwierdził mnie w przekonaniu, że należy pokazywać osiągnięcia naszych sąsiadów i że jest to obszar muzyki, o którym mało wiemy.

Żywiołowość, utwory ludowe zaaranżowane na jazzowo, improwizacje, motywy słowiańskie i wykorzystywanie nietypowych czasem dla jazzu instrumentów, jak np. cymbały, kaval powodują, że taki koncert stanowi swego rodzaju misterium.

Począwszy od września 2008 roku BCD Records zaczęło pokazywać różne zespoły w ramach Festiwalu. Jego formuła jest następująca:
— festiwal trwa cały rok ,
— zespoły występują w różnych miastach Polski, grając po kilka koncertów podczas jednego pobytu. Chodzi o jak najszersze zaprezentowanie muzyków, którzy przyjeżdżają do nas z daleka.
— prezentacja wspólnych projektów i składów artystów zagranicznych z polskimi .

Od września do grudnia 2008 roku w ramach SJM słuchacze usłyszeli:
słowacko- mołdawski kwintet Bashavel,
rosyjskie zespoły: Anna Koroleva Quartet, ESH i Kwartet Olega Kireyeva z projektem Mandala,
OM Art. Formation z Bułgarii,
Natalia Lebedeva Trio z Ukrainy.

Kolejną edycję festiwalu w styczniu 2009 r. rozpoczęło Trio Evgenija Boretsa ( Moskwa). Następnie słuchaczom został zaprezentowany wspólny projekt Keith’a Javorsa (USA), Olega Kireyeva ( Moskwa) i polskich muzyków Andrzeja Święsa ( konrabas) i Krzysztofa Szmańdy ( perkusja). Kolejne zespoły uczestniczące w festiwalu to:Zespół Jazzu Klasycznego Valerego Kiselyova ( Rosja), kwintet Fay Victor (USA) z Olegiem Kireyevem, Arturem Lesickim, Andrzeemj Święsem i Krzysztofem Szmańdą, Nothing But Swing Trio ze Słowacji i ponownie trio Natalii Lebiedevey.
Każdy koncert jest rejestrowany i BCD Records planuje wydanie serii płyt z tych koncertów. Pierwsza „Harlem Nocturne” Valerego Kisielyova jest już w sprzedaży.

W marcu 2009 r. odbył się pierwszy koncert w ramach SJM w Kaliningradzie. Siedzibą festiwalu jest scena Teatru Muzycznego. Na otwarcie rosyjskiej publiczności zaprezentowały się dwa duety: moskiewski Alekseya Podymkina ( fortepian) i Anatoliya Tiekuczowa (wibrafon) oraz poznański duet Maciej «Kocin» Kocinski( saksofon) i Krzysztof Dys (fortepian). Jesienią tego roku wystąpił kwartet Tomasza Muchy z programem poświęconym Stephanowi Grappellemu, a w następnych latach zaprezentowały się: kwartet Soundcheck, Trio Macieja Kocińskiego, Orkiestra Dęta KWK» Pokój», Kapela Góralska «Baciarka», Wołosatki, Soundcheck & Aga Kiepuszewska z projektem «Marysia wiersze z Kazachstanu» i in.

Scenografia 1

Koncerty odbywają się pod Patronatem Konsulatu RP w Kaliningradzie.
Oprócz Kaliningradu polskie zespoły prezentowane są także w Czerniachowsku, Gwardiejsku i Gusiewie.

Od 2010 r. Slavonic Jazz Meetings przekształcił się w Słowiańskie Spotkania z Muzyką w związku ze zwiększeniem ilości prezentowanych gatunków muzyki. Agencja zaczęła pokazywać zespoły wykonujące muzykę klasyczną, w tym chóry, solistów z Polski i Rosji, orkiestry, spektakle operetkowe, rock — operę.

Powstała również wystawa fotografii jazzowej dokumentujaca festiwal. Autorem zdjęć jest Janusz Różanski, malarz, realizator projektów grafiki reklamowej i wydawniczej.

Wystawa liczy 37 zdjęć o wymiarach 100cm x 70 cm. Pokazywane one były na festiwalach jazzowych w Kaliningradzie ( Rosja), Haskowie ( Bułgaria), Budapeszcie oraz w Polsce.