Another One For… rec. 2


Recenzja z portalu muzyka.gery.pl

Prezentowane ostatnio przez wytwórnię BCD oblicza polskiego jazzu, z którymi miałem do czynienia (mam na myśli „Real Jazz” Ptaszyna-Wróblewskiego, „Domingo’s Tunes” Wojtka Niedzieli oraz „Freep” Piotra Lemańczyka) oscylowały gdzieś pomiędzy klubem, sypialnią i zadziornym wywodem. Przesłuchiwanie każdego z tych krążków przyniosło mi dużo, niczym nieskrępowanej przyjemności. Tym razem przysłuchuję się projektowi Maćka Sikały „Another one for…”, gdzie dobrze znany jest mi jedynie basista Piotr Lemańczyk. Czy muzycy, których nazwiska po raz pierwszy widzę w zestawieniu z BCD records pokazują coś nowego na tle innych wydawnictw śląskiej wytwórni i czy sami prezentują cokolwiek ciekawego? Zanim jednoznacznie odpowiem na te pytania, wolałbym przyjrzeć się każdemu utworowi z osobna.

Płytę otwiera żywiołowo wykonane ‚Open six’ płynące po klawiszach fortepianu (Cezary Paciorek) i skocznie popędzane perkusją (Tomasz Sowiński). Atrakcyjny popis i dynamit – tak chyba najlepiej pokrótce scharakteryzować to co czuję podczas odsłuchu. Z już odpowiednio podwyższonym ciśnieniem oczekuję na pierwsze dźwięki numeru 2 – ‚Autumn gifts’ i… zgodnie z tytułem panuje tu jesienny nastrój: spokój i melancholia. W tym lekko depresyjnym klimacie przechodzę do dedykowanego m.in. Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu ‚Przemoptaka’. Wrażenia? Jak dla mnie za dużo lukru… w końcu nadmiar slodyczy nigdy nie był zdrowy. Kolejny utwór i kolejna dedykacja: ‚Marzenie o Marzenie’ (z dopiskiem: dedykowane mojej żonie Marzenie). O ile w przypadku ‚Autumn gifts’ wspomniałem o odrobinę depresyjnym efekcie, tak tutaj ciężka i posępna atmosfera działa na słuchacza bardziej dosadnie. Rytm leniwy, melodia bardzo wytonowana, ale nie nużąca. Momentami wkracza tu co prawda żywioł w postaci chociażby rytmicznego tempa, ale efekt i tak jest jednoznaczny. ‚Take pipe’ czyli „piątka” oferuje to, czego z całą pewnością zabrakło w ‚Przemoptaku': radość i śmiech, połączone z pewnym nieokiełznaniem, to prawie że strzał w dziesiątkę. Trzecia na tej płycie dedykacja, ‚Little Zuzia’ to ponownie zatrzymanie w miejscu i chwila zadumy, ale za to w jakim stylu! Obrazując… atmosfera czarnych sukien i garniturów, uśpionej metropolii, atłasowych rękawiczek sięgającyh za łokcie i spojrzeń przepełnionych tęsknotą.. dokładnie taki jest numer 6.

‚Another one for Jon’ to, jak sugeruje przedmowa, utwór ku pamięci Johna Coltrane’a. Tyle że nie do końca jest to dla mnie zrozumiałe… muzycy mieli na myśli ‚po prostu dedykację’ czy ‚ku pamięci’ z prawdziwego zdarzenia? Mnie wydaje się, że całość jest zwyczajnie niejednolita. Chociaż, przy tak zręcznym wykonaniu, po pierwszej minucie przestałem zwracać na ten drobny szkopuł jakąkolwiek uwagę. Na sam koniec powtórka tematu z „Marzenia o Marzenie” czyli po prostu wytonowany epilog (świetnie dopasowany zabieg).

Muszę przyznać, że są na tej płycie interesujące elementy – nawet takie, z jakimi nie spotkałem się na wczesniejszych płytach BCD records. Z kolei jakkolwiek nużący by nie był ‚Przemoptak’, w swojej formie oferuje coś sympatycznego. Nastrój rozwijający się z każdką kolejną minutą przesłuchiwania jazzu Maćka Sikały nie pozwala porzucić tej płyty ‚gdzieś po drodze’. Przyjemność z kontaktu z kwartetem czerpałem do samego końca i mimo drobnych potknięć nie jestem zawiedziony. Więcej, więcej, więcej takich płyt !! Po pełnych 58 minutach z ulgą stwierdzam, że są jeszcze ludzie którzy nie zapomnieli, że jazz potrafi być przyjemny i relaksujący.

Ocena: 5/6

Autor: Piotr Tkaczyński

Recenzje:

 • Another one for…
 • 10.Sikala-Another one for

  Maciej Sikała,

  Maciej Sikała – saksofon tenorowy i sopranowy
  Cezary Paciorek – fortepian
  Piotr Lemańczyk – kontrabas
  Tomasz Sowiński – perkusja

  1.Open Six – 7:38
  2.Autumn Gifts – 7:19
  3.Przemoptak – dedykowane Przemkowi
  Dyakowskiemu i Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu – 7:59
  4.Marzenie o Marzenie – dedykowane mojej żonie
  Marzenie – 6:41
  5.Take Pipe – 8:36
  6.Little Zuzia – dedykowane mojej córce Zuzannie – 7:44
  7.Another One for John – 10:06
  8.Marzenie o Marzenie – 1:55

  Łączny czas : 58:33

  Wszystkie utwory skomponowane przez Macieja Sikałę.

  „…jednakże już poza tematem dorzucić muszę, iż imć Pan Maciej jest muzykiem wszechstronnym o różnych, nie tylko Coltrain’owskich obliczach…”
  Jan Ptaszyn Wróblewski