Bassville rec. 1


Jazz Forum
7-8/2005

Nagranie całego krążka CD z utworami solowymi na kontrabas to przedsięwzięcie niezwykle ryzykowne. Niewielu basistów może sobie na to pozwolić. Jednym z tych wybrańców jest z całą pewnością nasz świetny muzyk Jacek Niedziela. Tego basisty nie trzeba chyba szerzej przedstawiać. Od wielu lat zalicza się do czołówki polskich (i nie tylko) basistów oraz pedagogów jazzu. “Bassville” to jego najnowszy projekt zawierający 10 utworów, w większości standardów muzyki światowej – jazzowej, klasycznej i popowej – opracowanych i efektownie wykonanych z dużą muzykalnością i wyczuciem swingu. Formuła wykonawcza jest tutaj klasyczna: ekspozycja tematu, następnie improwizacje na strukturze formalnej i harmonicznej, repryza tematu. Improwizacje Jacka są bardzo melodyczne i wyraźnie uwzględniają niuanse harmoniczne. Basista często stosuje dwudźwięki i akordy z wykorzystaniem pustych strun i flażoletów, co zgrabnie podkreśla sferę harmoniczną poszczególnych kompozycji.

Płyta “Bassvilee” zawiera również trzy utwory autorskie Jacka Niedzieli: Raymondo Bassmondo – hołd dla Raya Browna, nastrojowe Tango 2004 oraz nieco klasycyzujące Capriccio No. 2.

Warto podkreślić też, że wszystkie utwory mają zachowaną silną swingującą pulsację, co bez perkusji jest niezwykle trudne do osiągnięcia. Drobny wyjątek stanowią fragmenty wariacji na temat Grande Valse Brillante Chopina, gdzie swobodne tempo rubato jest jak najbardziej wskazane.

Album kończą dwa nieśmiertelne utwory spółki autorskiej Lennon/McCartney: And I Love Her; Money (Can’t Buy Me Love). Brzmią one, podobnie jak poprzednie, pięknie!

Jestem pod wrażeniem tego projektu. Choć zdaję sobie sprawę, że poza fanami kontrabasu, krążek ten nie będzie miał wielkiej siły komercyjnego rażenia, uważam, że jego nabywcy będą posiadaczami prawdziwego rarytasu.

Zbigniew Wrombel

Recenzje:

 • Bassville
 • 4.Bassville-Niedziela

  Jacek Niedziela- kontrabas solo

   

  1.Raymondo Bassmondo – J. Niedziela  5:09

  2.Do you know what it means to miss New Orleans – De Lange 6:34

  3.Besame mucho – M. Velasquez7:47

  4.Variations of F. Chopin’s Grande Valse Brillante E-flat major –  J. Niedziela 6:02

  5.Tango 2004 – J. Niedziela 6:04

  6.Night and day- C. Porter 4:32

  7.Capriccio No.2 -J. Niedziela 1:48

  8.Moonlight becomes you – J. Van Housen 5:22

  9.And I love her – J. Lennon, P. McCartney 6:29

  10.Money can’t buy me love- J. Lennon, P. McCartney  4:16

  Łączny czas –  54:11

   

  „…Na  każdym kongresie odkrywamy basistę, który zdecydowanie zasługuje na  światowy rozgłos  W Oklahoma City był nim znakomity basista z Polski Jacek Niedziela/…/ Wyjeżdżając z Oklahoma  City pod koniec tygodnia na pewno zostawił rzeszę nowych wielbicieli …”

  International Society of Bassists 

   

  “…Cóż to za wspaniały album!…Niedziela to ktoś, kogo potocznie nazywa się gigantem, mistrzem instrumentu, a „Bassville” stanowi doskonałą próbę jego wspaniałych pomysłów i wykonania…”

  Chris Kosky – Bass World 2006