Bassville rec. 2


Gazeta Wyborcza dod. katowicki
3 sierpnia 2005

Nie każdy może pozwolić sobie na nagranie całego albumu solo. Są jednak tacy, którym samo nazwisko gwarantuje powodzenie ryzykownego przedsięwzięcia. Należy do nich niewątpliwie kontrabasista Jacek Niedziela, znakomity muzyk i wykładowca (jest dyrektorem Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej).

Jego nowa płyta to dziesięć utworów, z których większość jest standardami, zarówno jazzowymi, jak muzyki pop i klasycznej (wariacje szopenowskie). Album kończą dwie rewelacyjne wersje przebojów The Beatles: “And I Love Her” i “Money Can’t Buy Me Love”. Pierwszy najpierw ujmuje delikatnością i subtelnym oddaniem ducha oryginału, by w końcowej fazie zadziwić wyobraźnią improwizatora. Drugi zachwyca świetną rytmiką. Swingujący puls to zresztą jedna z najmocniejszych stron płyty (nagranej przecież bez pomocy instrumentów perkusyjnych). Znajdziemy tu też tak znane tematy, jak “Besame Mucho” czy “Moonlight Becomes You”.

Są tu również trzy autorskie kompozycje Niedzieli. Płytę otwiera utwór napisany w hołdzie dla legendarnego amerykańskiego kontrabasisty jazzowego, zmarłego przed trzema laty Raya Browna “Raymondo Bassmondo”. Jest też “Tango 2004″ i “Capriccio no. 2″. Świetna płyta, zarówno dla znawców jazzu, jak i dla tych, co lubią się odprężyć przy kojących, swingujących dźwiękach.

Marcin Babko

Recenzje:

 • Bassville
 • 4.Bassville-Niedziela

  Jacek Niedziela- kontrabas solo

   

  1.Raymondo Bassmondo – J. Niedziela  5:09

  2.Do you know what it means to miss New Orleans – De Lange 6:34

  3.Besame mucho – M. Velasquez7:47

  4.Variations of F. Chopin’s Grande Valse Brillante E-flat major –  J. Niedziela 6:02

  5.Tango 2004 – J. Niedziela 6:04

  6.Night and day- C. Porter 4:32

  7.Capriccio No.2 -J. Niedziela 1:48

  8.Moonlight becomes you – J. Van Housen 5:22

  9.And I love her – J. Lennon, P. McCartney 6:29

  10.Money can’t buy me love- J. Lennon, P. McCartney  4:16

  Łączny czas –  54:11

   

  „…Na  każdym kongresie odkrywamy basistę, który zdecydowanie zasługuje na  światowy rozgłos  W Oklahoma City był nim znakomity basista z Polski Jacek Niedziela/…/ Wyjeżdżając z Oklahoma  City pod koniec tygodnia na pewno zostawił rzeszę nowych wielbicieli …”

  International Society of Bassists 

   

  “…Cóż to za wspaniały album!…Niedziela to ktoś, kogo potocznie nazywa się gigantem, mistrzem instrumentu, a „Bassville” stanowi doskonałą próbę jego wspaniałych pomysłów i wykonania…”

  Chris Kosky – Bass World 2006