Bassville rec. 3


RECENZJA Z SERWISU MUZYKA.GERY.PL: muzyka.gery.pl

Ocena autora: 5+/5

Jeden z czołowych polskich kontrabasistów wydaje płytę będącą popisem jego zdolności instrumentalnych w postaci interpretacji znanych kawałków i wykonania własnych kompozycji…. w pojedynkę !!

Podejmując się tak rzadko spotykanej formy dużo się ryzykuje: przy użyciu jedynie kontrabasu należy nie tylko oddać nastrój poszczególnych utworów ale i utrzymać uwagę słuchacza na odpowiednim poziomie. Na coś takiego pozwolić sobie mogą naprawdę nieliczni…. do których z czystym sumieniem możemy zaliczyć Jacka Niedzielę.

Płytę otwiera kompozycja kontrabasisty Raymando Basmondo dając słuchaczowi do zrozumienia, ze ma do czynienia z produktem naprawdę wysokiej jakości. Każdy dźwięk zagrany z troską i w pełni słyszalny wraz z wszelkimi poczynaniami muzyka, a wliczając w to nawet jego oddech!! Dzięki temu zamykając oczy mamy wrażenie jakby sam Jacek Niedziela stał co najwyżej metr od nas wykonując utwory na nasze życzenie.

Na płycie usłyszymy również numery J.Lennona i P. McCartneya, C.Portera, M.Velasqueza… ze wszystkimi Jacek radzi sobie rewelacyjnie dając bardzo nastrojowo upust swym sympatiom, a może własnym fantazjom i nastrojom. W tym przypadku indywidualizm nadaje całości niepowtarzalnego charakteru.

Do kogo jednak płyta ta powinna przemówić? Z pewnością do wielbicieli brzmienia kontrabasu i do tych którzy muzyki lubią słuchać w samotności. Płytą Bassville podczas odbioru nie powinniśmy dzielić się z nikim. Gorzej jednak gdy popadniemy w uzależnienie, co w przypadku tak wyśmienitego wydawnictwa może się zdarzyć.

Piotr Tkaczyński

Recenzje:

 • Bassville
 • 4.Bassville-Niedziela

  Jacek Niedziela- kontrabas solo

   

  1.Raymondo Bassmondo – J. Niedziela  5:09

  2.Do you know what it means to miss New Orleans – De Lange 6:34

  3.Besame mucho – M. Velasquez7:47

  4.Variations of F. Chopin’s Grande Valse Brillante E-flat major –  J. Niedziela 6:02

  5.Tango 2004 – J. Niedziela 6:04

  6.Night and day- C. Porter 4:32

  7.Capriccio No.2 -J. Niedziela 1:48

  8.Moonlight becomes you – J. Van Housen 5:22

  9.And I love her – J. Lennon, P. McCartney 6:29

  10.Money can’t buy me love- J. Lennon, P. McCartney  4:16

  Łączny czas –  54:11

   

  „…Na  każdym kongresie odkrywamy basistę, który zdecydowanie zasługuje na  światowy rozgłos  W Oklahoma City był nim znakomity basista z Polski Jacek Niedziela/…/ Wyjeżdżając z Oklahoma  City pod koniec tygodnia na pewno zostawił rzeszę nowych wielbicieli …”

  International Society of Bassists 

   

  “…Cóż to za wspaniały album!…Niedziela to ktoś, kogo potocznie nazywa się gigantem, mistrzem instrumentu, a „Bassville” stanowi doskonałą próbę jego wspaniałych pomysłów i wykonania…”

  Chris Kosky – Bass World 2006