Muariolanza rec.1


PIERWSZA PŁYTA GRUPY MUARIOLANZA
Marcin Mońka

Gazeta Wyborcza, Katowice, 4 XII 2006

Cisza nie istnieje, wszystko jest muzyką — mówią za Johnem Cagem muzycy grupy Muariolanza. W środę grają w katowickim Cogitaturze.

Gdy wiosną tego roku Marcin Babko, mój kolega z działu, przyniósł mi debiutancką płytę swojego zespołu Muariolanza, wróciłem do domu i od razu się w nią wsłuchałem. I choć Marcin nie jest liderem formacji (swoje instrumentarium określa jako «głos i pogłos»), w kilku zawartych na krążku «Muarioland» kompozycjach szybko odnalazłem jego muzyczne ślady. Ta płyta od pierwszych taktów jest przemyślaną i spójną propozycją.

Muariolanza to projekt multiinstrumentalisty Mariusza Orzełowskiego, absolwenta Instytutu Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Brzmienie Muariolanzy wykracza daleko poza jazz, choć można go odnaleźć w swobodzie brzmienia i zmyśle improwizacji. Orzełowski otwarcie przyznaje się do fascynacji muzyką ambient, a także plądrofonią, bo z pieczołowitością rejestruje dźwięki otoczenia. Ze spotkania pozornie ze sobą sprzecznych nurtów tworzy zasadę, która pozwala określać tę muzyczną jakość jako ambientjazz. Lider formacji w rozmowach odwołuje się do słów Johna Cage’a: «Cisza nie istnieje — wszystko jest muzyką». Ja, po kilkakrotnym przesłuchaniu «Muariolandu», dodałbym od siebie inne słowa Cage’a: «Sztuka jest naśladowaniem natury w sposobie jej działania». Jeśli lubicie wprowadzać się w jazzowy trans, Muariolanza zadba, byście go doświadczyli. Już w środę nadarza się okazja — zespół zagra o godz. 20 w katowickim klubie Cogitatur (ul. Gliwicka 9a), bilety kosztują 15 zł.

Recenzje:

 • Muariolanza
 • cd-muariolanza

  Mariusz Orzełowski — gitara
  Wojtek Zięba — saksofon barytonowy
  Dominik Mietła — trąbka
  Dominik Rosłon — wibrafon
  Krzysztof Gradziuk — perkusja
  Maja Serafin — wokal
  Marcin Babko — przeszkadzajki, tekst
  Leszek Hurtig — kontrabas
  Pierre — perkusja
  DJ Ozo — mix, elektronika
  Dominik Bieńczycki — skrzypce, kontrabas

  Albin Kulano — 6.00
  Do You Like A Stereo Horse — 3.03
  Bangkok — Pyrzowice — 6.03
  Sausage Is Not For A Dog — 5.34
  Opoigraszkio — 9.09
  Majahfisgiereggae — 4:57
  Agenci Atlantydy (Młajli) — 5.21
  Voodoo (Młajli) — 3.11
  Hipoigraszkio (Remix ADS 1000) — 9.15