Muariolanza rec.3


RECENZJA Z SERWISU MUZYKA.GERY.PL: muzyka.gery.pl

Ocena autora: 5/6

Muzyka elektroniczna, eksperymentalna, sample, jazz, funk, noise, psychodela… debiut projektu Muariolanza to spotkanie po części z własnym strachem i koszmarami a po części z obcym, niewytłumaczalnym światem.

Świat ten, stworzony w umyśle Mariusza Orzełowskiego wymyka się ze standardowych ram postrzegania muzyki i daje nam w ten sposób możliwość nie tylko wsłuchiwania się, ale również czucia, dogłębnego doznawania. Lider grupy, mówiący o sobie jako wielbicielu Briana Eno i wyznawcy Johna Cage’a wydaje się jednak być melodyjnie pod wpływem chociażby nierozrywalnego z Lynchem Angelo Badalamentiego, co odczułem przy numerze 3 — «Bangkok — Pyrzowice». Jednak każda obecna na płycie kompozycja ma w sobie potencjał i tajemnicę, każda wyróżnia się czymś na tle pozostałych. Niech będzie to dla przykładu ciekawy loop w «Albin Kulano», ‘mydlany’ riff w kolejnej pozycji czy też abstrakcja, jaką tworzy połączenie linii basu i sampli w «Majahfissiereggae».

Następujące po części instrumentalnej dwie piosenki formacji Młajli to z kolei eksperymenty wysokiej próby — jeszcze bardziej posępne i zagadkowe niż cała reszta (i do tego to przestrzenno — garażowe brzmienie…). Ostatni dodatek i jednocześnie ostatnia pozycja na krążku to remix numeru 5 (Opoigraszkio). Co do niego mam mieszane uczucia, bo nie wnosi w porównaniu z całością nic odkrywczego, a na dodatek powoduje lekkie otępienie uwagi słuchacza. Skoro jednak ma to miejsce na samym końcu, to nie jest aż tak wielkim minusem.

Panie i Panowie gotowi na nowe doznania, otwarci na twórczość spod znaku zapytania, żądni czegoś nowego….po prostu posłuchajcie, naprawde warto.

Piotr Tkaczyński

„Rzadko komu udaje się w dzisiejszych czasach przetwarzania cudzych pomysłów wymyślić coś tak oryginalnego, jak zawartość muzyczna płyty „Muarioland”. Gęstwina pomysłów. Wysokogatunkowa produkcja”
– Ultramaryna

„Ta muzyka nie jest bezpieczna. To bajka, ale w stylu Davida Lyncha”
– Gazeta Wyborcza

Recenzje:

 • Muariolanza
 • cd-muariolanza

  Mariusz Orzełowski — gitara
  Wojtek Zięba — saksofon barytonowy
  Dominik Mietła — trąbka
  Dominik Rosłon — wibrafon
  Krzysztof Gradziuk — perkusja
  Maja Serafin — wokal
  Marcin Babko — przeszkadzajki, tekst
  Leszek Hurtig — kontrabas
  Pierre — perkusja
  DJ Ozo — mix, elektronika
  Dominik Bieńczycki — skrzypce, kontrabas

  Albin Kulano — 6.00
  Do You Like A Stereo Horse — 3.03
  Bangkok — Pyrzowice — 6.03
  Sausage Is Not For A Dog — 5.34
  Opoigraszkio — 9.09
  Majahfisgiereggae — 4:57
  Agenci Atlantydy (Młajli) — 5.21
  Voodoo (Młajli) — 3.11
  Hipoigraszkio (Remix ADS 1000) — 9.15