Muariolanza rec.4


Muariolanza to projekt gitarzysty Mariusza Orzełowskiego (gra też m.in. na trąbce, basie i klawiszach), studenta (a wkrótce już absolwenta) Instytutu Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Ale Muariolanza to nie tylko jazz.

Mariusz od lat jest fanem muzyki ambient, wielbicielem Briana Eno i wyznawcą zasady Johna Cage’a „cisza nie istnieje – wszystko jest muzyką”. Rejestruje dźwięki otoczenia (czy jest to śnieg skrzypiący pod butami, Amsterdam w godzinach szczytu i w nocnej ciszy, czy pralka Frania na pełnych obrotach), sampluje je i wykorzystuje w swoich piosenkach. W muzyce Muariolanzy jest jazz i ambient (stąd określenie jazzbient), ale też reggae, funk, noise i dużo psychodelii — w wersji koncertowej wsparte rock’n’rollową energią i improwizacyjnym szaleństwem. Na koncertach Muariolanza to: Mariusz Orzełowski (gitara), Marcin Babko (głos, pogłos), Dominik Mietła (trąbka), Sylwester Walczak (bas), Pierre (perkusja), Maja Serafin (chórki), Marta Kosek (wizualizacje).

Właśnie ukazała się płyta „Muarioland” (premiera w marcu 2006 nakładem BCD Records). To sześć niepowtarzalnych kompozycji instrumentalnych Mariusza Orzełowskiego. Niecodzienne tytuły (np. „Czy ty lubisz konia stereo?”) próbują opisać muzykę, jakiej jeszcze nie było. Nagraną domowym sposobem, z własnym brzmieniem i gościnnym udziałem muzyków ze świata jazzu, rocka i muzyki tanecznej. Dodatki na płycie to dwie piosenki z repertuaru grupy Młajli (Mariusz i Marcin założyli ją w 1995 r.) i jeden remiks. Całości dopełnia psychoaktywna okładka.

— Chcę robić nową muzykę. Wymyślać rzeczy, jakich wcześniej nie było. Tak jak robił John Cage: powiedział, że jeżeli trzeba walić głową w mur, żeby go przebić, to on całe życie będzie bił głową w mur. Po co powielać? Ludzie boją się odjeżdżać, wydaje im się, że muzyka musi być od A do B. Tylko dlaczego równocześnie zachwycają się Hendriksem? Trzeba łamać stereotypy, żyć bez blokad. To trudne. Ale czasem się udaje – mówi Mariusz Orzełowski. Zapraszamy do słuchania jego pierwszej płyty: Muariolanza „Muarioland”. Zapraszamy na koncerty Muariolanzy.

Recenzje:

 • Muariolanza
 • cd-muariolanza

  Mariusz Orzełowski — gitara
  Wojtek Zięba — saksofon barytonowy
  Dominik Mietła — trąbka
  Dominik Rosłon — wibrafon
  Krzysztof Gradziuk — perkusja
  Maja Serafin — wokal
  Marcin Babko — przeszkadzajki, tekst
  Leszek Hurtig — kontrabas
  Pierre — perkusja
  DJ Ozo — mix, elektronika
  Dominik Bieńczycki — skrzypce, kontrabas

  Albin Kulano — 6.00
  Do You Like A Stereo Horse — 3.03
  Bangkok — Pyrzowice — 6.03
  Sausage Is Not For A Dog — 5.34
  Opoigraszkio — 9.09
  Majahfisgiereggae — 4:57
  Agenci Atlantydy (Młajli) — 5.21
  Voodoo (Młajli) — 3.11
  Hipoigraszkio (Remix ADS 1000) — 9.15