Pozdrowienia z Moskwy rec.1


Słowianie grają, czyli my też swój jazz mamy

Marek Dusza

Trio pianisty Jewgienija Boretsa zainauguruje Slavic Jazz Meeting. Rosjanie wystąpią w Bytomiu, Łodzi i Krakowie między 14 a 16 stycznia

Być może trudno nam w to uwierzyć, ale jazzowe życie w Rosji rozwija się nie gorzej niż w Polsce. A według Bożeny Urygi, pomysłodawczyni i organizatorki cyklu – nawet lepiej. Od dwóch z górą lat jeździ do Rosji i na Ukrainę, nawiązuje kontakty ze środowiskiem jazzowym, a najlepszych zaprasza do Polski. Organizuje też trasy koncertowe polskich muzyków po krajach Europy Wschodniej. Zapał, z jakim to robi, zjednał jej uznanie nie tylko muzyków, ale i tamtejszych działaczy kultury.

Co ciekawe, łatwiej zorganizować koncerty naszych jazzmanów w Rosji niż rosyjskich w Polsce. Tam w każdym klubie są dwa koncertowe fortepiany i wysokiej jakości nagłośnienie. W klubach Moskwy, Sankt Petersburga i Jarosławia codziennie rozbrzmiewa muzyka na żywo i brakuje wolnych miejsc.

Niewiele wiemy o jazzmanach z Rosji, Słowacji czy Bułgarii. Rok temu na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa improwizacjami zachwycił saksofonista Aleksiej Krugłow. Ale dopiero teraz pierwszą obszerną prezentację muzyków rosyjskich znajdziemy w najnowszej edycji magazynu “Jazz Forum”, do którego dołączono dwupłytowy album “Pozdrowienia z Moskwy”.

Wyboru nagrań dokonała Bożena Uryga, która dobrze się orientuje, co w Rosji jest najlepsze. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, że gra się tam wszystkie odmiany jazzu – od tradycyjnego przez mainstream do nowoczesnego nu-jazzu.

Trio pianisty Jewgienija Boretsa ma ugruntowaną pozycję. Nagrywało w słynnym Rainbow Studio w Oslo, gdzie powstała większość płyt wytwórni ECM. Już słuchając jednego nagrania “Rusty Waltz”, można zaliczyć go do europejskiej czołówki. A najlepsi Rosjanie z łatwością znajdują uznanie w Ameryce.

W marcu Słowiańskie Spotkania Jazzowe odbędą się w Kaliningradzie. Pojedzie tam polski duet Maciej Kociński/ Krzysztof Dys (znani z zespołu Soundcheck), a stronę rosyjską reprezentować będą wibrafonista Anatolij Tekuczow i pianista Aleksiej Podimkin. W finale planowany jest wspólny występ polsko-rosyjskiego kwartetu.

Również w marcu przyjedzie do Polski saksofonista Oleg Kirejew, który z amerykańskim saksofonistą Keithem Javorsem i polską sekcją rytmiczną utworzą okazjonalny kwartet. Planowane są również koncerty zespołów z Mołdawii, Czech i Bułgarii prezentujące nurt etno-jazzowy. Natomiast w październiku Slavic Jazz Meetings odbędą się w Moskwie.

Recenzje:

 • Pozdrowienia z Moskwy
 • eko_4.cdr

  Przedstawiają JAZZ.RU oraz BCD Records

  Jest to album wyróżniający się ze zbioru wydanego dotąd przez BCD Records. Nie dlatego, że jest dwupłytowy, przede wszystkim ponieważ jest owocem współpracy z rosyjskim środowiskiem jazzowym, dzięki której mamy zaszczyt i przyjemność prezentować rosyjski jazz w Polsce (i przy okazji polski w Rosji…). Na płycie możemy posłuchać utworów: Valerego Kiselyova, Igora Butmana, Fresha, Hermana Lukyanova, Anatoliya Tekuchyova&Alekseya Podymkina, Alexander Oseichuka, Olega Kireyeva, Alexeya Kruglova, Anny Buturniny, Evgena Boretsa, Anny Korolevej, The Second Approach, Sunlight, Alexeya Ivannikova, Ivana Smirnova oraz ESHa.

  CD 1:

  Valery Kiselyov – Mount Harissa
  Igor Butman – Waltz for Oksana
  Fresh – Picasso
  Herman Lukyanov – Only Seven Days and Seven Nights
  Anatoliy Tekuchyov&Aleksey Podymkin – Rain
  Alexander Oseichuk – And What To Wish to Yourself
  Oleg Kireyev – Ai ya Haiya
  Alexey Kruglov – Music of Ansiety
  CD 2:

  Anna Buturlina – Zerkalo
  Evgeny Borets – Rusty Waltz
  Anna Koroleva – SMS from the Wind
  The Second Approach – Jazz, Please!
  Sunlight – 24th of May
  Alexey Ivannikov – Preludium in G-moll
  Anatoliy Tekuchyov – November 16
  Ivan Smirnov – In the Heart of the Desert
  ESH – Ansiedade