Oleg Akkuratov


O.Akkuratov

Oleg Akkuratov urodził się jako niewidomy w miejscowości Yeisk w Krasnodarskim Kraju.  Jako 4-letni chłopiec grał na pianinie zasłyszane melodie. Po przesłuchaniach w szkole muzycznej nauczyciele byli zszokowani jego umiejętnościami. W 2015 roku ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Państwowe w Rostowie i jest tam wykładowca.  Już jako student  dużo koncertował  i uczestniczył w   konkursach muzycznych, także międzynarodowych, z  których wracał z tytułem laureata lub Grand Prix.Brał udział w koncercie z wybitną śpiewaczką operową Montserat Caballe.Jako członek światowego chóru UNESCO uczestniczył w światowej premierze międzynarodowej imprezy charytatywnej „Tysiące miast świata” i występował w rezydencji Papieża  w Rzymie.Oleg Akkuratov ma wybitne zdolności muzyczne: absolutny słuch, pamięć muzyczną i poczucie rytmu. Potrafi śpiewać w kilku językach. Uwielbia poezję i zna wiele wierszy na pamięć. Na podstawie  wydarzeń z życia Olega w 2009 r. nakręcono film „Kolorowy zmierzch” – debiutanckie dzieło Ludmiły Gurczenko. Jako członek Kwartetu Igora Butmana i Moskiewskiej Orkiestry Jazzowej  występował na tournee w Łotwie, Izraelu, Holandii, Włoszech, Indiach, USA i Kanadzie.W 2013 roku Oleg Akkuratov stał się prawdziwą sensacją festiwalu Triumph of Jazz a  w maju tego samego roku wraz z kontrabasistką Kate Davis, perkusistą Markiem Whitfieldem i saksofonistą Francesco Kafiso uczestniczył w międzynarodowym projekcie Igora Butmana „The Future of Jazz”. Z tym projektem  wystąpił na festiwalach Chereshnev Forest ”w Moskwie i „ Akvadzhaz. Sochi Jazz Festival ”. Występ Olega zamykał Igrzyska Olimpijskie w Soczi.  W 2016 roku Oleg Akkuratov wziął udział w kilku trasach w USA z Igorem Butmanem, występując w pełnych salach w Waszyngtonie, Denver, Houston i wielu innych miastach W styczniu 2018 roku Oleg Akkuratov wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=13&v=LKLiPJi9-eE

https://www.youtube.com/watch?v=IKiWqkw4AuA&feature=youtu.be&t=1375

Jest zdobywcą drugiej nagrody  na Sarah Vaughan International Jazz Vocal Competition – 2018 w New Jersey Performing Art Center.

Poza jazzem Oleg jest fenomenalnym pianistą klasycznym.W tym roku słynna klasyczna wytwórnia „Melodia” wydała płytę Olega z sonatami Beethovena.  Repertuar Olega obejmuje wiele najbardziej skomplikowanych utworów muzycznych różnych autorów, od okresu baroku po początek XX wieku. Są to kompozycje muzyki solowej i kameralnej, a także muzyka na orkiestrę – koncerty na fortepian i orkiestrę Czajkowskiego, Rachmaninowa, Mozarta, Gershwina i innych.Oleg występuje ze znanymi orkiestrami – Temirkanovem, Gergievem, orkiestrą Moscow Virtuosi Spivakov i wieloma innymi.

https://youtu.be/UY34XhcQy94