Koncert Chóru Męskiego cerkwi p.w.św.Andrzeja Apostoła z Kaliningradu


Foto

Chór Męski pod dyrekcją Aleksieja Rodionowa został założony w 2011 roku w cerkwi Św. Apostoła Andrzeja kaliningradzkiej diecezji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Jego założycielem i kierownikiem jest Aleksiej Rodionow, absolwent (1995-2000) nazwany Państwowego Konserwatorium im. Kurmangazy w Ałmaacie (Kazachstan) w klasie profesora A.V. Mołodowa, zasłużonego Artysty ZSRR. Prof. Mołodow jest uczniem słynnego rosyjskiego dyrygenta chóralnego A.W. Swiesznikowa.

W 2011 roku chór liczył 5 śpiewaków, a w 2012 już 6-8 a od 2013 roku liczba członków chóru liczy od 10 do 15 osób. Chór jest stałym uczestnikiem Festiwalu Muzyki Sakralnej Sacred Music Festival, który odbywa się w Kaliningradzie.

W maju 2012 roku na VIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Konkurencji w Sopocie chór zdobył srebro. W roku 2012 w ramach programu „Dni Kultury Obwodu Kaliningradzkiego w Szczecinie chór dał recital muzyki sakralnej w cerkwi św. Mikołaja i na Zamku Książąt Pomorskich. W latach 2012 i 2013 chór często występował na najlepszej scenie Kaliningradu – w filharmonii. Otrzymał także dyplom Wydziału Kultury miasta Kaliningrad.

W maju 2013 roku na XXXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2013″ w Białymstoku zdobył pierwsze miejsce w kategorii”chórów kościelnych.” W październiku tego roku roku chór brał udział w XIII «Koncertach Muzyki Kościelnej” w Giżycku. Na XIII Międzynarodowym Festiwalu- konkursie muzyki chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie Chór męski kościoła ku czci św. Apostoła Andrzeja w Kaliningradzie zdobył „Złoty Dyplom” oraz nagrodę i dyplom „Najlepszy Chór Zagraniczny”.