Muariolanza rec.1


PIERWSZA PŁYTA GRUPY MUARIOLANZA
Marcin Mońka

Gazeta Wyborcza, Katowice, 4 XII 2006

Cisza nie istnieje, wszystko jest muzyką – mówią za Johnem Cagem muzycy grupy Muariolanza. W środę grają w katowickim Cogitaturze.

Gdy wiosną tego roku Marcin Babko, mój kolega z działu, przyniósł mi debiutancką płytę swojego zespołu Muariolanza, wróciłem do domu i od razu się w nią wsłuchałem. I choć Marcin nie jest liderem formacji (swoje instrumentarium określa jako „głos i pogłos”), w kilku zawartych na krążku „Muarioland” kompozycjach szybko odnalazłem jego muzyczne ślady. Ta płyta od pierwszych taktów jest przemyślaną i spójną propozycją.

Muariolanza to projekt multiinstrumentalisty Mariusza Orzełowskiego, absolwenta Instytutu Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Brzmienie Muariolanzy wykracza daleko poza jazz, choć można go odnaleźć w swobodzie brzmienia i zmyśle improwizacji. Orzełowski otwarcie przyznaje się do fascynacji muzyką ambient, a także plądrofonią, bo z pieczołowitością rejestruje dźwięki otoczenia. Ze spotkania pozornie ze sobą sprzecznych nurtów tworzy zasadę, która pozwala określać tę muzyczną jakość jako ambientjazz. Lider formacji w rozmowach odwołuje się do słów Johna Cage’a: „Cisza nie istnieje – wszystko jest muzyką”. Ja, po kilkakrotnym przesłuchaniu „Muariolandu”, dodałbym od siebie inne słowa Cage’a: „Sztuka jest naśladowaniem natury w sposobie jej działania”. Jeśli lubicie wprowadzać się w jazzowy trans, Muariolanza zadba, byście go doświadczyli. Już w środę nadarza się okazja – zespół zagra o godz. 20 w katowickim klubie Cogitatur (ul. Gliwicka 9a), bilety kosztują 15 zł.

Recenzje:

 • Muariolanza
 • cd-muariolanza

  Mariusz Orzełowski – gitara
  Wojtek Zięba – saksofon barytonowy
  Dominik Mietła – trąbka
  Dominik Rosłon – wibrafon
  Krzysztof Gradziuk – perkusja
  Maja Serafin – wokal
  Marcin Babko – przeszkadzajki, tekst
  Leszek Hurtig – kontrabas
  Pierre – perkusja
  DJ Ozo – mix, elektronika
  Dominik Bieńczycki – skrzypce, kontrabas

  Albin Kulano – 6.00
  Do You Like A Stereo Horse – 3.03
  Bangkok – Pyrzowice – 6.03
  Sausage Is Not For A Dog – 5.34
  Opoigraszkio – 9.09
  Majahfisgiereggae – 4:57
  Agenci Atlantydy (Młajli) – 5.21
  Voodoo (Młajli) – 3.11
  Hipoigraszkio (Remix ADS 1000) – 9.15