Muariolanza rec.3


RECENZJA Z SERWISU MUZYKA.GERY.PL: muzyka.gery.pl

Ocena autora: 5/6

Muzyka elektroniczna, eksperymentalna, sample, jazz, funk, noise, psychodela… debiut projektu Muariolanza to spotkanie po części z własnym strachem i koszmarami a po części z obcym, niewytłumaczalnym światem.

Świat ten, stworzony w umyśle Mariusza Orzełowskiego wymyka się ze standardowych ram postrzegania muzyki i daje nam w ten sposób możliwość nie tylko wsłuchiwania się, ale również czucia, dogłębnego doznawania. Lider grupy, mówiący o sobie jako wielbicielu Briana Eno i wyznawcy Johna Cage’a wydaje się jednak być melodyjnie pod wpływem chociażby nierozrywalnego z Lynchem Angelo Badalamentiego, co odczułem przy numerze 3 – „Bangkok – Pyrzowice”. Jednak każda obecna na płycie kompozycja ma w sobie potencjał i tajemnicę, każda wyróżnia się czymś na tle pozostałych. Niech będzie to dla przykładu ciekawy loop w „Albin Kulano”, ‚mydlany’ riff w kolejnej pozycji czy też abstrakcja, jaką tworzy połączenie linii basu i sampli w „Majahfissiereggae”.

Następujące po części instrumentalnej dwie piosenki formacji Młajli to z kolei eksperymenty wysokiej próby – jeszcze bardziej posępne i zagadkowe niż cała reszta (i do tego to przestrzenno – garażowe brzmienie…). Ostatni dodatek i jednocześnie ostatnia pozycja na krążku to remix numeru 5 (Opoigraszkio). Co do niego mam mieszane uczucia, bo nie wnosi w porównaniu z całością nic odkrywczego, a na dodatek powoduje lekkie otępienie uwagi słuchacza. Skoro jednak ma to miejsce na samym końcu, to nie jest aż tak wielkim minusem.

Panie i Panowie gotowi na nowe doznania, otwarci na twórczość spod znaku zapytania, żądni czegoś nowego….po prostu posłuchajcie, naprawde warto.

Piotr Tkaczyński

„Rzadko komu udaje się w dzisiejszych czasach przetwarzania cudzych pomysłów wymyślić coś tak oryginalnego, jak zawartość muzyczna płyty „Muarioland”. Gęstwina pomysłów. Wysokogatunkowa produkcja”
– Ultramaryna

„Ta muzyka nie jest bezpieczna. To bajka, ale w stylu Davida Lyncha”
– Gazeta Wyborcza

Recenzje:

 • Muariolanza
 • cd-muariolanza

  Mariusz Orzełowski – gitara
  Wojtek Zięba – saksofon barytonowy
  Dominik Mietła – trąbka
  Dominik Rosłon – wibrafon
  Krzysztof Gradziuk – perkusja
  Maja Serafin – wokal
  Marcin Babko – przeszkadzajki, tekst
  Leszek Hurtig – kontrabas
  Pierre – perkusja
  DJ Ozo – mix, elektronika
  Dominik Bieńczycki – skrzypce, kontrabas

  Albin Kulano – 6.00
  Do You Like A Stereo Horse – 3.03
  Bangkok – Pyrzowice – 6.03
  Sausage Is Not For A Dog – 5.34
  Opoigraszkio – 9.09
  Majahfisgiereggae – 4:57
  Agenci Atlantydy (Młajli) – 5.21
  Voodoo (Młajli) – 3.11
  Hipoigraszkio (Remix ADS 1000) – 9.15